Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Lublin od podwórka
Lublin z innej strony
Teatr im. Juliusza Osterwy 1884-1886 w stylu eklektycznym.
Nowy Ratusz 1827-28 w stylu klasycystycznym wybudowany na miejscu dawnego klasztoru karmelitów bosych. Siedziba Prezydenta Miasta oraz Młodzieżowej Rady Miasta.
wnętrze archikatedry lubelskiej
sklepienie archikatedry lubelskiej i przepiękne malowidła.
niniejsza wierna kopia Świętego Całunu Turyńskiego została wykonana na barwnym papierze światłoczułym z oficjalnych negatywów oryginalnych sporządzonych przez Giuseppe Enrie , naniesiono na płótno i uplastyczniono.
Archikatedra św.Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie - perła baroku , oraz Wieża Trynitarska z lewej.
Kamienica Chociszewska przy lubelskim Rynku 6 - ta z prawej
restauracja Szeroka przy Bramie Grodzkiej w Lublinie.
widok na zamek i basztę donżon z XIII w. z pl. Przy Farze w Lublinie
Stary Ratusz - Trybunał Koronny , dawniej najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej - obecnie Urząd Stanu Cywilnego w Lublinie.
Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.
Plac po Farze-widok na fundamenty kościoła św.Michała nieistniejącego obecnie kościoła farnego,jednej z najstarszych świątyń w mieście.
Plac po Farze-widok na fundamenty kościoła św.Michała nieistniejącego obecnie kościoła farnego,jednej z najstarszych świątyń w mieście.
Brama Grodzka zwana też Bramą Żydowską , była przejściem pomiędzy Starym Miastem a dzielnicą żydowską a w czasie wojny bramą do getta . Lublin - klasycyzm z 1342 r.
widok na zamek lubelski
widok na starówkę Lublina
Zamek w Lublinie - dawny zamek królewski w Lublinie z kaplicą zamkową pierwotnie zbudowany w XII w.
Reper na Bramie Grodzkiej-Niwelacja Lublina 1 1919
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.